شبدیز
شبدیز انتخاب برتر شما برای سفرهای زیارتی، سیاحتی و تخصصی طبیعت گردی

خلاقيت يك كارگر روستايي ايراني كه ميلياردر شد!

اين پول در آن زمان براي عباس زياد بود و او را به اين فكر انداخت كه بهترين راه براي كسب و كار مي‌تواند پذيرايي از گردشگران در يك روستاي با صفا باشد

ابتكار يك روستايي در تبديل روستايش به قطب گردشگري9 سال پيش در يك شب باراني دو گردشگر موتور سوار آلماني در راه ماندند و براي اينكه بتوانند در يك جاي امن شب را به صبح برسانند به خانه يك روستايي پناه بردند. عباس يك كارگر ساده روستايي همراه خانواده اش تلاش كرد تا به شيوه خودش از مهمانان خارجي به خوبي پذيرايي كند...

 كلبه آنها محقر بود و به جز چاي آتشي و غذاي روستايي چيز ديگري نداشتند. مهمانان عباس خارجي بودند و امكانات او براي پذيرايي اندك. سادگي پذيرايي خانواده عباس و زندگي يكروزه در روستاي خوش آب و هوا رضايت حداكثري دو مهمان آلماني را جلب كرد آنقدر كه سه ماه بعد يك گروه هفت نفره آلماني به پيشنهاد دوستانشان به خانه عباس رفتند. آنها خواستند تا با همان دم پختك و چاي آتشي كه دوستانشان تعريف كرده بودند در خانه روستايي عباس پذيرايي شوند. صبح عباس راهنماي آنها شد تا بتوانند مناطق ديدني و طبيعي روستاي بزم شهر بوانات فارس را ببينند.

 موقع برگشت مهمانان آلماني 200 هزار تومان به عباس هديه دادند. اين پول در آن زمان براي عباس زياد بود و او را به اين فكر انداخت كه بهترين راه براي كسب و كار مي تواند پذيرايي از گردشگران در يك روستاي با صفا باشد. بنابراين شروع به كار كرد. طوري كه از نه سال پيش تا امروز 18 هزار گردشگر خارجي به روستاي بزم در منطقه بوانات فارس آمده اند و عباس هم به عنوان كارآفرين برتر در صنعت گردشگري توانسته 126 لوح سپاس بگيرد و درآمد روزانه اش از روزي سه هزار تومان به 6 ميليون تومان برسد. عباس 35 ساله به 28 كشور دنيا سفر كرد و خانه 80 متري او الان به 120 هزار متر رسيده است!

 زهرا و نيلوفر دو دختر كوچك او كوچكترين راهنمايان ايراني معرفي شده اند و تا كنون هم شبكه هاي تلويزيوني آلمان، روسيه، تايلند، شبكه 2 و 4 ايران فيلمهاي مستندي با موضوع رونق گردشگري در روستاي بزم بوانات پخش كرده اند.

او تعريف مي كند كه روزهاي اول به آژانسهاي مسافرتي شيراز و اصفهان سر زدم و گفتم كه مي توانم از گردشگران شما در روستا پذيرايي كنم. آنها هم گفتند بايد مجاني بيايند روستا تا ببينند آيا اوضاع براي پذيرايي مناسب هست. آرام آرام مهمانان من از هفت نفر به چند هزار گردشگر خارجي رسيد و به يك حمام خانه ام 12 حمام ديگر اضافه شد تا جايي كه مي توانم الان تا چند هزار گردشگر را در روستا اسكان بدهم و براي پنج هزار نفر در منطقه بوانات اشتغالزايي كنم.

 عباس برزگر قصد دارد تا يك هتل عشايري در ارتفاعات روستا بنا كند. او مي گويد: اين هتل يكي از گرانترين مراكز اقامتي ايران خواهد شد. اين كار را با كمك ايل عشايري انجام مي دهم. برزگر معتقد است كه در ايران مسئولان فقط شعار مي دهند گردشگري صنعت درآمدزايي است. اما من يكي از كساني بودم كه توانستم هم براي خودم و هم اهالي روستاي بزم بوانات درآمدزايي كنم. هر روز از يك مغازه خريد مي كنم تا همه مغازه داران از اين كار سود ببرند.

 او فهميده كه اصالت و نوع غذا و چارچوب خانواده روستايي بسيار با ارزش است و مي توان از راه معرفي آن به ديگران هم ارزشها را حفظ و هم براي خود و ديگرن درآمدزايي و اشتغال زايي كرد.

 برزگر از گردشگران خارجي در روستا با محصولات كشاورزي خود پذيرايي مي كند. خانواده و اهالي روستاي بوانات همگي در امر كشاورزي موفق هستند و صبحها با عسل طبيعي و گردوي زمينهاي خودشان از مسافران پذيرايي مي كنند.

برزگر ادعا مي كند كه در موفقيتش هيچ سازمان و مركزي دخالت نداشته است." سازمان ميراث فرهنگي پروانه گردشگري به من نمي داد و مي گفت كه بايد تحصيلات عاليه داشته باشي. اما زماني كه كارم رونق گرفت پروانه افتخاري گردشگري دادند و در همايش هايشان از من و دخترانم تقدير كردند."

او مي گويد كه همه تجربياتش را در برخورد با گردشگران به دست آورده است." به عنوان يك گردشگر به كشورهاي اروپايي سفر كردم تا ببينم يك توريست به چه چيزهايي نياز دارد و آنها براي گردشگران چه كاري انجام مي دهند. اين موضوع كمك زيادي به من كرد. من متوجه شدم كه بهترين راه پذيرايي از مهمان خارجي رفتار درست با اوست. نبايد مصنوعي به آنها خوشامد بگوييد. درست است كه زبان شما را متوجه نمي شود اما مي فهمد كه از او براي چه منظوري پذيرايي كرده ايد. گردشگر خارجي فقط مي خواهد به او توجه شود، همه چيز بهداشتي باشد، دروغ نشنود و احساس نكند كه مي خواهيد جيب او را خالي كنيد. اين سادگي در رفتار و گفتار باعث شده تا آنها از زندگي روستايي لذت ببرند. ما مسافران را به خانه مان راه مي دهيم نه براي چاپلوسي بلكه مي دانم آنها مي خواهند يك زندگي واقعي روستايي را ببينند و با همان آدمها زندگي كنند. هر كدام از ما كه از مسافر خارجي پذيرايي مي كنيم مانند يك سفير ايراني هستيم كه ايران را به كشورهاي ديگر معرفي مي كنند. بنابراين بايد بهترين رفتارها را با گردشگر خارجي داشته باشيم. برزگر در زمينه طبيعت گردي هم فعاليت مي كند و با اينكه در 80 كيلومتري پاسارگاد قرار دارد مي تواند با استفاده از دو آژانس مسافرتي خود تورهاي طبيعت گردي، پرنده نگري، عشاير و بازديد از جاذبه هاي تاريخي را راه اندازي كند.

 عباس برزگر مي گويد: وقتي فعاليت من و خانواده ام مورد استقبال ديگران قرار گرفت و بسياري از كشورها به استفاده از خدمات ما علاقه نشان دادند كارشناسان داخلي و خارجي حوزه گردشگري پيشنهاد كردند كه پس از اين مي توانيم در برگزاري تورها و دعوت از مسافران و گردشگران خارجي با افراد متخصص همكاري كنيم تا بتوانيم موفقتر از گذشته عمل كنيم و علاوه بر آن خودمان مجري تورها باشيم؛ اين شد كه به فكر را ه اندازي شركت خدمات مسافرتي بوان گشت افتادم و با همكاري دوستان اين شركت تشكيل شد. البته اين را هم بگويم كه من از روزي كه متوجه شدم بوانات قابليت جذب گردشگر را دارد، به گونه ي برنامه ريزي كردم كه از ورود تور مردم روستايي و شهري و حتي عشاير از مزاياي اقتصادي تورها و ورود گردشگران به منطقه بهره مند شوند.

برزگر مي گويد: مشكل ما ايرانيان اين است كه مي نشينيم تا ديگران براي ما برنامه ريزي كنند. در حالي كه جوانان كشور ما مي توانند به راحتي با كمي ذوق و سليقه كاري كنند كه هم خودشان درآمد خوبي داشته باشند هم ديگران از كنار آنها سود ببرند.

 او مي گويد: كمتر كسي دنبال كارآفريني مي رود. مطمئن باشيد هر روستايي در ايران به تنهايي مي تواند از ابيانه بهتر و پر رونق تر باشد.

همه اهالي منطقه بوانات و روستاي بزم از دهكده گردشگري عباس درآمد دارند. ديگران هم مي توانند بيايند و ببينند كه چطور يك پسر ساده روستايي با سواد بسيار كم توانست كارآفريني كند و از صنعت گردشگري به معناي واقعي درآمد زايي كند.

 روستاي بزم در 17 كيلومتري شهر بوانات به سمت استان يزد و كرمان آخرين نقطه استان فارس است كه به منطقه گردشگري بوانات معروف شده است. فاصله اين منطقه از شيراز و يزد دو ساعت و نيم است.

 مجموعه گردشگري بوانات سه اتاق قديمي دارد كه هركدام حدود 700 سال قدمت دارند و 500 دلار هزينه يك شب اقامت در اين اتاقها است.

 سوئيت هاي مدرن و سنتي و 6 اتاق عمومي، ويلاهاي وسط باغ و گالري عكس و موزه مردم شناسي و كشاورزي گوشه ي از امكانات اين مجموعه است. همچنين امامزاده بزم و در كنار آن بارگاه امام زاده شاه ميرحمزه (ع)، پل تاريخي سوريان، منطقه گردشگري محمد حنيفه و مسجد جامع سوريان و موزه بوانات از جمله بناهاي تاريخي و مناطق گردشگري منطقه بوانات فارس هستند

 

 

 

[ چهارشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 19:42 ] [ مدیر روابط عمومی شبدیز ]
درباره وبلاگ

دفتر خدمات مسافرتی شبدیز سیر تبریز چهارراه 17 شهریور ابتدای 17 شهریور جدید
ساختمان 222
تلفن: 5541177 --5561212
امکانات وب
<--Start Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com-->

ابزار متحرك زیباسازی وبلاگ


<---End Cod ZibaSazi By www.RoozGozar.com--->